3 Şubat 2013 Pazar

Asos, Etsy ve Net-A-Porter Kuruluş Hikayelerinden E-Ticaretçiler İçin Notlar

Girişimcilerin en önemli ihtiyaçlarından biri, başarılı girişimcilerin olumlu ve 'özellikle de olumsuz' tecrübelerini ilk ağızdan dinlemeleri. Son dönemde yayınlanan iki kitap sayesinde Türkiye'deki İnternet girişimcilerinin hikayelerini daha yakından takip etme şansımız oldu. Ertuğrul Belen ve Taylan Demirkaya'nın derlediği Girişimciliğin Altın Kuralları ve Ekim Nazım Kaya'nın kaleme aldığı Kaldıraç Etkisi, girişimcilerin karşılaşabileceği birçok sorun hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

Benzer şekilde ABD ve İngiltere kökenli örnekleri inceleyen bir kitap olan How They Started Digital (Dijital Olarak Nasıl Başladılar), girişimcilik konusu ile ilgilenenler için global İnternet projelerinin hikayelerini öğrenmek adına faydalı bir kaynak. David Lester'in editörlüğünü yaptığı kitapta, 25 fikrin nasıl başarılı birer dijital iş projesine dönüştüğü, okuyucuyu sıkmadan anlatılmış.

ASOS
- 2000 yılında faaliyete geçen, hazır giyim e-ticaret sitesi
- KURUCU: Quentin Griffiths, Nick Robertson isimli 30'lu yaşlarında reklam sektörü kökenli.
- İŞ FİKRİ: Kurdukları Entertainment Marketing ajansı ile TV programları içinde ürün / marka yerleştirme projeleri yaparken ünlülerin kullandıkları ürünler üzerine bir e-ticaret projesi olan As Seen On Screen ortaya çıkıyor. 2003 yılında sadece ünlülerle bağlı olmayan, moda markalarının satıldığı bir e-ticaret sitesine dönüşüyor.
- İSİM: İlk üç yılında As Seen On Screen olan ismin baş harfleri
- CİRO: Başlangıç sermayesi 2.4 milyon pound, 2001 yılında halka açılmış, 2004 yılında karlı hale gelmiş, 2007 yılı itibariyle 42.5 milyon pound, 2012 yılında 515 milyon pound.
- GELİŞTİRME: 2007 yılında dağıtılmaya başlanan Asos Magazine isimli moda dergisi, 500 bin civarında adete ulaşmış. 2010 yılında Fransa, Almanya ve Amerika sitelerini ve 2011 yılında İspanya, İtalya siteleri açılmış.
- 2005 yılında şirketin deposu tümüyle yanmış. Sıkıntılı geçen 6 hafta sonunda tekrar faaliyetine geri dönmüş, dönüş gününde 10 binin üzerinde sipariş almış.

ETSY
- 2005 yılında faaliyete geçen, el işi ürünlerin tanıtımına olanak tanıyan e-ticaret platformu.
- KURUCU: Rob Kalin, Chris Maguire, Haim Schoppik isimli 20'li yaşlarında yazılım kökenli.
- İŞ FİKRİ: Getcrafty isimli elişi ürün forumu altyapısı üzerinde çalışırken bulunmuş.
- İSİM: 8 buçuk isimli Fellini filminde geçen replikten.
- CİRO: 2006 yılı yaklaşık 4 milyon dolar; 2009 yılında karlı hale gelmiş; 2010 yılı cirosu 40 milyon dolar (300 milyon dolarlık ticaret yapılmış)
- GELİŞTİRME: Kullanıcılardan gelen yeni kategori önerileri, kullanıcı sohbet forumları, ürün aramasının renge göre yapılabilmesi özellikleri.
- Ödeme modülü yetişmediğinden, site ilk açıldığı birkaç ayında ücretsiz hizmet sunulmuş.

NET-A-PORTER
- 2000 yılında faaliyete geçen, tasarım ve lüks ürün e-ticaret sitesi
- KURUCU: Natalie Massenet isimli 40'larında moda editörü
- İŞ FİKRİ: Kendisinin alışveriş yapmak istediği tasarım kıyafet alanında üst segmente hizmet veren Online sitelerin olmaması
- İSİM: 'Giymeye Hazır'ın Fransızcası
- CİRO: Başlangıç sermayesi 1 milyon pound, 2004 yılında karlı hale gelmiş (Aylık 4 milyon ziyaretçi; sepet büyüklüğü 500 pound; %1'lik VIP müşteriler cironun %20'sini oluşturuyormuş.)
- GELİŞTİRME: Çok yüksek çözünürlükteki görseller, Online dergi ve kargo şirketleriyle gümrük süreçlerini kısaltan özel anlaşmalar. 2009 yılında Outlet sitesi The Outnet ve 2011 yılında Mr Porter isimli erkeklere özel site açılmış.
- Müşterilerde fiziksel alışverişteki lüks algısının yaratılması, paketleme süreci aracılığı ile gerçekleşmiş; özel tasarım kutular üretilmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder