13 Temmuz 2009 Pazartesi

Mobil Ticaret ve Mobil Para

Geçen ay katıldığım etkinliklerden bir tanesi de Mobile Monday idi. Haziran ayının konusu Mobil Para ve Yakın Saha İletişimi / Near Field Communication (NFC) olunca elektronik ticaret (e-ticaret) üzerine yazılara biraz ara verip mobil ticaret (m-ticaret) üzerine yazmak istedim. Etkinlikteki sunumlara web sitesinden ulaşabilirsiniz.

M-ticaret nedir?

Kısaca mobil cihazları (Akıllı cep telefonları da diyebiliriz.) ticari işlemler için kullanmak olarak ifade edilebilir. M-ticaret, günlük hayatta yanımızdan ayırmadığımız mobil cihazlar veya bu cihazlara takılan aparatlar yardımıyla mağazalarda kredi kartı veya para taşımadan alışveriş edebilmenin yanı sıra bugüne kadar SMS ve mobil internet bazlı ödeme sistemleri olarak karşımıza çıkan sanal ticareti de içine alan alternatif bir finansal yapı sunmakta. Şu anki finansal sistemin tamamen dışında yeni bir değişim ekonomisi meydana getirecek mobil ticaretin ödeme sistemi de bankacılık sistemi dışında gelişecek mobil para olarak değerlendirilmektedir.

Henüz Türkiye’de piyasaya sunulmayan Android işletim sistemine sahip telefonlardaki bir uygulama bu konuda dünyada şu anda kullanılan teknolojilerin şimdiden ne kadar gelişmiş olduğunun da bir göstergesi. ShopSavvy uygulaması ile cep telefonu kamerasına okuttuğunuz bir ürünün barkodu sayesinde birkaç saniyede ilgili ürünün en ucuz (Internet mağazası da olabilir) veya en yakın hangi mağazada bulunduğu bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi ve videolara buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder